امروز شنبه, 31 ارديبهشت 1401 - Sat 05 21 2022

منو

چارت کارشناسی ارشد حقوق بین الملل

چارت پیشنهادی کارشناسی ارشد حقوق بین الملل دانشگاه ازاد اسلامی واحد صفادشت

مدیر گروه کارشناسی ارشد حقوق بین الملل :آقای دکتر جوانمرد

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

کارشناس گروه کارشناسی ارشد حقوق بین الملل : خانم غیاثوند

تعریف و اهداف:

رشته‌ی حقوق بین‌الملل یکی از گرایش‌های رشته‌ی حقوق در دوره‌ی کارشناسی ارشد است که با رشته‌ی روابط بین الملل که یکی از شاخه‌های رشته‌ی علوم سیاسی در دوره‌ی کارشناسی ارشد می‌باشد ، متفاوت است.

این رشته به حقوق و به عبارت دیگر مجموعه اصول ، موازین یا قواعد و مقرراتی می‌پردازد که بر روابط اختصاصی جامعه‌ی بین‌المللی و به ویژه تابعان فعال حقوق بین‌الملل یعنی دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی در حوزه‌های مختلف صلح و امنیت ، حقوقی ، اقتصادی ، فرهنگی ،‌فنی... حاکم است. پویایی این رشته به دلیل پیدایش روز افزون زمینه‌های جدید در جامعه‌ی بین‌المللی معاصر ، بر جذابیت این رشته می‌افزاید و علاقه‌مندان این رشته هر روزه می‌توانند اطلاعات وسیع و نه چندان عمومی درباره‌ی موضوعات این رشته ، از طریق رسانه‌های جمعی نظیر مطبوعات ، رادیو ، تلویزیون و همچنین از طریق اینترنت کسب نمایند ( از جمله اطلاعاتی درباره‌ی سازمان ملل متحد و کارگزاری‌های تخصصی آن نظیر یونسکو و یونیسف ، انعقاد معاهدات ، موافقت‌نامه‌ها و تفاهم‌نامه‌های بین المللی بین کشورها در حوزه های مختلف ، تشکیل سازمان های بین المللی جدید ، بحث های مربوط به صلح و امنیت ، انرژی هسته ای و سازمان بین المللی انرژی اتمی ،‌جنگ های داخلی و بین المللی از جمله بحث عراق ، افغانستان و مسئله ی فلسطین و...) علاقه مندان به این رشته‌ی جالب و متنوع علاوه بر این که باید قدرت حفظ ،‌ درک و تحلیلل خوبی داشته باشند ، به یکی از زبان های بین المللی (انگلیسی یا فرانسه) تسلط داشته باشند یا حداقل به یادگیری آن علاقمند باشند ، ‌بدان جهت که بسیاری از منابع این رشته به روز و به این دو زبان بوده و استفاده‌ی به موقع ، ‌موثر و مفید آن‌ها مستلزم آشنایی و تسلط به یکی از این زبان است.

فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند به طور خاص در وزارت امور خارجه و کلاً دفاتر امور بین‌الملل تمامی وزارتخانه‌ها و ادارات مشغول به کار شوند و علاوه بر آن زمینه انجام فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی در این رشته به مراکز مختلف و تدریس آن در دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی موجود است. 

در هر نیمسال دانشجویان باید حد اکثر 8 واحد دروس اصلی تخصصی اعم از الزامی و اختیاری(انتخابی) را انتحاب نمایند و رشته های غیر همگن 10 واحد جبرانی ( رشته فقه و حقوق اسلامی 6 واحد) در طول ترم 1 و 2 را نیز انتخاب نمایند

چارت ترمیک دروس گرایش حقوق بین الملل

ترم اول

2 واحد نظری

الزامی

1 – حقوق معاهدات

2 واحد نظری

الزامی

2 – مسولیت بین المللی

2 واحد نظری

الزامی

3 – سازمانهای بین المللی

2 واحد نظری

الزامی

4 – حقوق بین الملل اقتصادی

2 واحد نظری

الزامی

5 – حقوق بین الملل اسلام

ترم دوم

2 واحد نظری

الزامی

1 – حقوق دریاها

2 واحد نظری

الزامی

2 – حقوق بین الملل خصوصی

2 واحد نظری

الزامی

3 – روشهای حل و فصل اختلافات بین المللی

2 واحد نظری

انتخابی

4 – یکی از دروس اختیاری

2 واحد نظری

اجباری-عمومی

5 – روش تحقیق

ترم سوم

2 واحد نظری

الزامی

1 – متون حقوقی به زبان خارجه

1 واحد عملی

الزامی

2 – سمینار

1 واحد نظری

انتخابی

3 – یکی از دروس اختیاری

2 واحد نظری

انتخابی

4 – یکی از دروس اختیاری

2 واحد نظری

انتخابی

5 – یکی از دروس اختیاری

ترم چهارم

6 واحد عملی

الزامی

پایان نامه

توجه: دانشجویانی که کارشناسی انها حقوق نمی باشد باید که 4 واحد درسی در ترم اول و 4 واحد در ترم دوم علاوه بر دروس اراییه شده فوق به عنوان دروس جبرانی به انتخاب واحد دانشگاهی بگذرانند.

توجه: گذراندن درس روش تحقیق برای دانشجویان رشته حقوق در کلیه گرایشها طبق مصوبه اموزشی معادل 2 واحد نظری و اجباری می باشد.

توجه: نمره قبولی در دروس جبرانی و روش تحقیق در مقطع ارشد 12 می باشد اما نمره این دروس در ضریب محاسباتی کارنامه دانشجو تاثیری ندارد.

مجوز استفاده از قالب مذهبی قدر براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید